У Литві відбулося чергове засідання Експертної робочої групи з питань роумінгу

18-19 вересня 2017 року у м. Вільнюс (Литовська Республіка) відбулося 3-тє засідання Експертної робочої групи з питань роумінгу (REWG).

Участь у заході взяли: близько 40 експертів з країн Східного партнерства – Республіки Азербайджан, Республіки Білорусь, Республіки Вірменія, Грузії, Республіки Молдова та України; експерти країн-членів ЄС, а саме: Латвійської Республіки, Литовської Республіки, Румунії, Хорватії та Швеції, а також представники Європейської Комісії та Експертної робочої групи з питань роумінгу BEREC, міжнародні експерти (Cullen International, Regional Cooperation Council) та група міжнародних експертів, відповідальна за проведення Дослідження.

Основною ціллю засідання було представлення групою міжнародних експертів попередніх результатів Дослідження щодо гармонізації встановлення цін на міжнародний роумінг та зниження тарифів на роумінг серед країн Східного партнерства (далі – Дослідження), яке тривало протягом останніх п’яти місяців і мало на меті аналіз національного законодавства, включаючи роль і компетенцію національного регуляторного органу щодо утворення тарифів на послуги роумінгу, збір статистичних даних, який допоміг здійснити комплексний аналіз ринку міжнародного роумінгу як у кожній країні Східного партнерства так і в регіоні в цілому.

Нагадаємо, що вказане Дослідження стартувало у ході 2-го засідання REWG (11-12.05.2017, Чеська Республіка), а його основа мета - розробити рекомендації щодо встановлення цін на міжнародний роумінг та зниження тарифів на роумінг серед країн Східного партнерства. Дослідження забезпечить надання комплексних рекомендацій щодо впровадження гармонізованого підходу на національному рівні в країнах Східного партнерства, а також оцінки очікуваного впливу на ринок для кожної країни.

В найближчі місяці країни Східного партнерства разом із групою міжнародних експертів у робочому порядку опрацьовуватимуть попередні результати Дослідження, що були представлені у ході засідання, та розпочнуть підготовку проекту фінального Звіту.

Фінальний Звіт міститиме ряд практичних рекомендацій для країн Східного партнерства стосовно можливих шляхів гармонізації встановлення цін на міжнародний роумінг та зниження тарифів на роумінг в регіоні, і повинен бути схвалений пізніше Саміту Східного партнерства (24.11.2017). Публікація Звіту очікується в грудні цього року.

Наступним етапом стане напрацювання плану дій щодо практичної імплементації отриманих рекомендацій, яке заплановане на наступний рік.

Діяльність REWG, проведення вказаного Дослідження та імплементація його результатів – це основа для практичного впровадження ініціативи України щодо створення “об’єднаного комерційного поля” послуг рухомого (мобільного) зв’язку у країнах Східного партнерства та країнах-членах ЄС.

Окрім зазначеного, у ході засідання учасники підвели підсумки діяльності REWG у 2017 році і окреслили заходи, які повинні бути реалізовані до кінця поточного року, обговорили і затвердили План роботи REWG на 2018 рік, ознайомилися з досвідом Європейського Союзу щодо впровадження RLAH (Roam Like At Home) та статусом імплементації цієї ініціативи в Європейському Союзі в цілому (порівняльний аналіз) та в Литовській Республіці і Хорватії зокрема, розглянули поточну ситуацію у країнах Західних Балкан щодо регулювання міжнародного роумінгу та укладання регіональної угоди з питань роумінгу, а також вивчали досвід Експертної робочої групи з питань роумінгу BEREC.

Наступне засідання REWG заплановано на весну 2018 року, де планується окрім іншого обговорити та схвалити проект плану дій стосовно імплементації рекомендацій, отриманих за результатами проведення Дослідження.

Довідково. REWG було створено за ініціативи НКРЗІ у квітні 2016 року у рамках діяльності Мережі регуляторних органів електронних комунікацій країн Східного партнерства. Основними завданнями групи визначено створення регуляторної платформи для обміну досвідом та найкращими практиками, взаємодія і співробітництво між її членами з метою удосконалення національного законодавства країн-учасниць Мережі в контексті наближення національних ринків до міжнародних ринків послуг роумінгу, обговорення викликів у регуляторній сфері для ринків, як країн Східного партнерства, так і країн-членів ЄС, та взаємне інформування про прогрес, досягнутий з даного питання.

Очікуваними результатами роботи REWG, зокрема, є підготовка рекомендацій, вироблення засобів для вирішення проблем і шляхів попередження негативних наслідків, а також ідей, які становитимуть основу для прийняття відповідних політичних рішень і дій керівництва будь-якої з країн Східного партнерства з питань узгодження спільного підходу до тарифікації послуг роумінгу, гармонізації законодавства країн Східного партнерства та приведення його положень у сфері регулювання послуг роумінгу до рівня єдиного правового простору ЄС.

Головою REWG є НКРЗІ, а Віце-головою – Регуляторний орган зв’язку Литовської Республіки. На сьогодні, до складу Експертної робочої групи з питань роумінгу входять представники 11 країн.